Bilgi & sipariş : 216 557 00 22 - 531 630 15 45

hakkimizda-ust-alan

Yumurta satın alırken çoğu zaman taze olduğunu varsayarız. Nitekim bizlere marketlerde satılan yumurta paketleri üzerinde de son tüketim tarihleri bellidir. Ancak elden alınan yada farklı türden satın alınan doğal yumurta ya da köy yumurtası için tazelik testi önemli olmaktadır.

Öncelikle marketlerde satılan yumurtaların genel olarak kartonlar ile satıldığını görüyoruz. Bu olması gerekendir. Çünkü yumurtaları dolapta ya da evimizin bir köşesinde saklamak için en doğrusu bir kartonda bekletmektir. Çünkü bu özelliklede yumurtalara koku sinmesini büyük oranda etkilediği gibi, koku vasıtasıyla yumurta lezzetinin değişmesine de engel olur.

Bir yumurtanın taze olup, olmadığını anlamak için ise uygulanabilecek farklı tazelik testi yöntemleri vardır. Bu yöntemlerden en basit olanı ve en çok tercih edileni ise su yöntemiyle yumurtanın taze olup, olmadığını anlama yöntemidir.

Yumurtanın Tazeliği Suda Nasıl Anlaşılır?

Mantık çok basit. Sadece yumurtaları bir kaba ya da geniş açılı derin bir bardağa koymanız yeterlidir. Yumurtaların su içerisindeki duruş açılarına göre besin değerleri ve tazeliği çok rahat bir şekilde anlaşılır.

Burada öncelikle bir bardak ya da derin kab seçerken derin olmasına özen göstermelisiniz. Öyle ki yumurtayı koyduğunuzda, bardağın dibi ile yumurta arasında en az 20 cm fark olması gerekiyor ki bu da aynı zamanda yumurtanın yüzmesi anlamına gelir. Yani testi tam anlamıyla gerçekleştirebilmek için yumurtanın yüzer durumda olması gerekli ve önemlidir. Bunun için de derin ve bir o kadar da geniş bir kab ya da bardak olması gerekiyor.

Seçeceğiniz kab yada bardağın aynı zamanda şeffaf olması gerekiyor ki bu sayede dışarıdan baktığınızda yumurtanın duruş şeklini daha rahat bir şekilde gözlemleyebilesiniz.

Su içerisindeki yumurta için sonuçları duruşlarına göre belirleyebiliriz.

taze yumurta suda nasıl anlaşılır

  • Yumurta su içerisinde ve dipte yatay duruyorsa tazedir.
  • Yumurta su içerisinde ve yüzeyinde dikey duruyorsa bayattır kesinlikle yemeyin.
  • Yumurta su içerisinde ve dibe doğru yarı yarıya dikey-yatay duruyorsa, bayat değil ama çok taze değildir diyebiliriz.

Burada en önemli nokta ise, özelliklede kab içerisindeki yumurta asla zeminde durmuyor ve dikey olarak yukarıya çıkıyorsa, bu yumurtanın kesinlikle bayat ve hatta bozulmuş olduğu anlamına gelir.

Yorum Yapılmamış

İlk yorumu yapan siz olun.

Bir yorum yazın

Lütfen adınızı yazın. Lütfen geçerli bir Mail adresi yazınız. Lütfen mesajınızı yazını.