Bilgi & sipariş : 216 557 00 22 - 531 630 15 45

hakkimizda-ust-alan

Sabah kahvaltılarımızın önemli bir kahvaltı hazırlama aktivitesi olarak yumurta pişirmek, çoğu zaman zevklidir. Yumurta pişirirken uygulayabileceğiniz onlarca tarif bulunurken, lezzetini arttırmak için zevkinize göre katı yada sıvı yağ çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Yumurta nasıl pişirilmeliÜlkemizde önemli bir tüketici kesimi düzenli olarak sabah kahvaltısında yumurta tüketir. Hatta öğlen vakitlerinde ve akşam bazı yemeklerde de yumurta kullanımı söz konusudur. Peki yumurta tüketiminde nelere dikkat etmek gerekiyor? Önemlisi de, yumurta içerisindeki besin değerlerini yok etmeden, azaltmadan nasıl tüketebiliriz? Bu soruların cevabını yazımızda derledik.

Öncelikle yumurta pişirme yöntemlerine değinelim. Bu yöntemleri tercih ettiğimizde ne kadar lezzetli bir sonuç ortaya çıkarabileceğimizi ve de besin değerleri açısından ne olacağını öğrenelim.

Yumurta Pişirme Yöntemleri Nelerdir?

Yumurta pişirme yöntemleri kabuklu yada kabuksuz olarak yumurtanın su yada genel olarak sağ ile pişirilmesi için uygulanan yöntemlerdir. Ülkemizde bu yöntemlerin pek çoğu yağ iledir. Sıvı yada katı yağ kullanımı arasında ciddi bir lezzet farkı olduğu gibi, ciddi bir besin değeri farkı da söz konusudur. Bu nedenle farklı yumurta pişirme teknikleri ve yöntemlerini göz önünde bulundurmak, bu doğrultuda bir tüketim yapmak gerekiyor.

1- Suda Yumurta Pişirmek (Haşlamak)

Suda yumurta pişirmek ve aynı zamanda haşlamak olarak da tanımlanır. Tüketilecek miktara göre yumurta sayısı bir kaba koyulur ve bu kaba su doldurarak tüpte kaynayıncaya kadar bekletilir. Kaynama başladıktan sonra yaklaşık 15 dakika içerisinde yumurtalar tüketilecek hale gelir.

Suda yumurta pişirirken bunlara dikkat;

  • Buzdolabından çıkardığınız gibi doğrudan su da kaynatmayın, bunun yerine dolaptan çıkartıp bekletin ve yumurtanın oda koşullarında bir sıcaklık derecesine sahip olmasını sağlayın. Aksi takdirde yumurtanızın çatlama ihtimali %80’dir ve akı dağıldığında ise besin değeri kaybı, lezzet kaybı durumları söz konusudur.
  • Suda yumurta haşladıktan sonra yumurtaları soğuk su dolu bir kabta, soğuması için yaklaşık 10 dakika bekleyebilir ve bu sürede kabuğunu soyabilirsiniz. Eğer ki sarı iç kısmı yeşil bir renk ile kaplıysa, bu durum yumurtanın bayat olduğunu gösterir ve asla tüketilmesi önerilmez!
  • Eğer çılbır yumurta pişirmek olarak bilinen, yani kabuksuz bir şekilde yumurtayı haşlamaya karar verdiyseniz; suyun kaynar ve yumurtanın taze olması önemli koşullardır. Ayrıca kaynama sırasında limon, tuz v.b katabilirsiniz.

 

2- Yağda Yumurta Pişirmek

Yağda yumurta pişirmek, farklı ısı derecelerinde farklı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Örneğin düşük bir ısıda elde edeceğiniz yağda pişirilmiş yumurta daha dağınık olacaktır. Yüksek ısıda pişirilen yumurta ise tam tersi daha derli toplu bir görünüme sahip olur. Bu aynı zamanda lezzeti de etkiler. Bu yüzden ısıtma derecesi size kalmış bir seçenektir. Ancak ideal olanı ise 120 – 130 derece arasıdır.

Yağda yumurta pişirirken yağ seçimi de önemlidir. Tereyağı yada sıvı yağ çeşitlerini kullanabilirsiniz. Doğal bir köy yumurtasını, doğal bir tereyağı yada doğal bir zeytinyağı ile pişirmek ise eşsiz yumurta lezzetini elde etmenizi sağlar.

Yumurta içerisindeki protein değerinin korunabilmesi için uzmanlar genel olarak haşlama yöntemiyle yumurtanın pişirilmesi ve tüketilmesi gerektiğini söyler. Ancak tüketicilerin büyük bir kısmının tercihi ise yağda pişirmektir. Çünkü bu yöntem ile birlikte tüketilen ekmek miktarı da artar, daha lezzetli ve doyurucu bir kahvaltı olur.

Öte yandan uzun süreli pişirilen yumurtaların besin değerlerinin zarar göreceğini de belirtmek gerekiyor. Ayrıca pişirmeli sebze yemeklerinde eksik sayılan proteini karşılamak için yumurta eklemek iyi bir tercihtir. Buna örnek olarak ıspanaklı yumurta söylenebilir.

3- Omlet Yapmak

Omlet yapmak, Avrupa sabah kahvaltılarında oldukça ünlüdür. Yumurta tarifleri arasında, yağla yapılabilecek en iyi tercihlerden birisi de omlet yapmaktır. Omlet çırpma sonucu elde edilir ve yumurtanın lezzetini ciddi oranda değiştirir. Bu lezzet çoğu bünyede bağımlılık da yapabilir ve hatta birkaç sabah ard arda sadece omlet tüketmek de isteyebilirsiniz.

Omletler için farklı tarifleri, yemek tarifleri yayınlayan sitelerden bulabilirsiniz. Nitekim omletlere farklı türden garnitürler ekleyerek, harika lezzetler ortaya çıkarmak mümkündür. Besin değeri açısından da protein başta olmak üzere diğer tüm vitamin ve bileşenlerin korunduğundan emin olabilirsiniz.

Öte yandan omlet yaparken yanmaz, yapışmaz bir tava kullanımı ve uygun ölçüde yağ katmanız da bir o kadar önemli detaylardır.

Bir yoruma yanıt

  • Sinan  24 Ağustos 2016 at 09:48

    Doğal köy yumurtası gerçekten market yumurtalarına göre çok farklı. İnsan yumurta yediğinin farkına varıyor. Ben en çok yağda pişirmeyi seviyorum, hele bir de terayağ da olursa süper oluyor.

    Cevapla

Bir yorum yazın

Lütfen adınızı yazın. Lütfen geçerli bir Mail adresi yazınız. Lütfen mesajınızı yazını.