Bilgi & sipariş : 216 557 00 22 - 531 630 15 45

hakkimizda-ust-alan

Yumurta zengin ve önemli besin değerlerine sahiptir. Köy yumurtası olarak tanımlanan, diğer bir ifadeyle doğal yumurta olarak bildiğimiz yumurtalarınsahip olduğu besin değerine değinmeden önce, genel olarak bir yumurtanın sahip olduğu besin değerlerine değinelim.

Yumurtaların özellikle protein oranı bakımından zengin olduğunu vurgulamak gerekiyor. Öyle ki et yada süt ürünlerinin olmadığı bir kahvaltıda,  en iyi bir alternatif protein kaynağı olarak yumurta tercih edilir. Bu da ihtiyaç duyulan proteinin karşılanması anlamına gelir.

Yumurtanın besin değeriUzmanlar sağlıklı beslenmek ve diyetten bahsederken her zaman doğal beslenmeyi önerirler. Doğal tüketim önemlidir. Çünkü doğal besinler daha sağlıklı bireyler olmamızı sağlarken, yumurta yada sebze olsun tüm besin kaynaklarından tam anlamıyla faydalanmamızı sağlar. Bu faydayı özellikle besin değerleri açısından görmemiz gerekiyor. Nitekim çiftlik yumurtası olarak lanse edilen ve marketlerde satışa sunulan yumurtalar da; protein, fosfor, demir, çinko gibi önemli bileşenlere sahiptir ancak doğal bir köy yumurtası ile kıyas edilemez. Çünkü uygun doğal şartlarda yetiştirilmiş olan tavuklardan elde edilen yumurtaların, marketlerde satışa sunulmuş yumurtalardan en az 3 kat daha zengin besin değerlerine sahip olduğu bilinmektedir. Besin değerine ek olarak lezzeti de dahil edebiliriz.

 

 

Köy Yumurtasının Besin Değerleri

Bir köy yumurtası ortalama olarak 80 kalori içerir. Bu da kahvaltıda (diyet olsa bile) 2 yumurta tüketiminin çocuk ya da yetişkin bir birey için ideal olduğunu gösterir. Yumurta aynı zamanda önemli vitamin değerlerine sahiptir. Bu vitaminler A, E, D, K ve B grubu vitaminleri olarak sıralandırılabilir.

Sabah kahvaltılarında düzenli olarak tüketilen yumurtalar, ihtiyaç duyulan bu önemli vitaminlerin düzenli olarak alınmasını sağlar. İnsan vücudunun da aynı zamanda günlük olarak vitamin ve bileşen ihtiyacı olduğunu, bu ihtiyacın doğal besin kaynaklarından karşılanmasının önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Doğal köy yumurtası zengin bir besin değerine sahip olduğundan dolayı aynı zamanda çok daha doyurucu ve çok daha lezzetlidir. Bu nedenle bu yumurtaları sabah kahvaltısında tükettiğinizde gün boyunca daha tok, daha enerjik hissedersiniz. Ayrıca doğal tereyağı ile çok daha lezzetli yumurta tarifleri yapmanız mümkündür.

Doğal yumurtanın zengin besin değerleri sadece vitaminler ile sınırlı değildir. Nitekim gün boyunca enerjik ve tok hissetmenizi sağlayan ve aynı zamanda gelişim çağındaki çocuklar için faydalı olan başlıca önemli besin değerlerini; demir, çinko, fosfor, kalsiyum, magnezyum, bakır, potasyum olarak sıralandırabiliriz.

Köy Yumurtası Fiyatları

Zengin besin değerleri köy yumurtasını daha değerli kılarken, bu değer aynı zamanda maliyet bakımından da hissedilebilmektedir. Öyle ki yumurta başına tüketiciye satış değeri, piyasadaki diğer seri üretim yumurtalarına oranla 20-50 kuruş civarı fark yapabilmektedir. Ancak burada sağlayıcı çiftlik, satışı gerçekleştiren firma ile gerçekleştirdiği anlaşmalar, satış ve fiyatlandırma politikaları gibi detaylar fiyatı değiştirmektedir. Asıl olan ise köy yumurtasının hem besin değeri açısından hem de lezzet bakımından asla kıyaslanamaz olduğudur.

Yorum Yapılmamış

İlk yorumu yapan siz olun.

Bir yorum yazın

Lütfen adınızı yazın. Lütfen geçerli bir Mail adresi yazınız. Lütfen mesajınızı yazını.